Helgi Cup 2023

Helgi Cup 2023 on Eesti esimene naiskondadele suunatud purjetamisvõistlus, kuhu oodatakse ka kaasavaid tiime, kus üks liige on erivajaduse- või väljakutsega inimene.

Naiste võistlus peetakse maailmas populaarsetel, Eestisse värskelt saabunud J/70 klassi paatidel. Tegemist on sportlike ning kiirete kiiljahtidega, mille peal võistleb neljaliikmeline võistkond. Kaasavate tiimide võistlus toimub Hansa 303 paadiklassis, kus üks võistkonna liikmest on erivajaduse- või väljakutsega inimene.

Helgi Cup kasvas välja maailma suurimast naistele ning erivajadustega inimestele mõeldud regatist Helga Cup Saksamaal, mille korraldajad on samuti Helgi Cupi korraldamisele kaasa aidanud. Võistlusel osalejate hulka kuulub nii praeguseid kui endiseid tipp-purjetajaid, alles hiljuti alustanud ning ka purjetamisele täiesti võõrad inimesed nii Eestist kui välismaalt.
Koostöös Saksamaal toimuva Helga Cupi korraldajatega oleme tulevikus planeerinud Tallinnas toimuva Helgi Cupi siduda üheks etapiks kolmest sarnasest võistlusest Euroopas (kevadel Monacos, juunis Saksamaal ja septembris Eestis). See toob suure tõenäosusega Eestisse palju tiime ka lähiriikidest (Saksamaal toimuva Helga Cupi naiskondade arv oli 2023 aastal 60!).

Helgi Cup korralduskomitee koosneb kogenud naisametnikest, kes on kõik pikaaegsed Eesti Jahtklubide Liidu atesteeritud võistlusametnikud. Peavõistlusjuht Agnes Lill on purjetanud alates 9. eluaastast ning on 2005 aasta Juunioride Maailmameister olümpiaklassis 470. Aastast 2010 korraldab Agnes rahvusvahelisi regatte ning on olnud Eesti vanima võistluse, Muhu Väina regati korraldusmeeskonnas ja regati direktor üle kümne aasta. Agnes on ka rahvusvahelise kategooriaga võistlusametnik ja mõõtja.

Peakohtunik Johanna Poksi alustas purjetamisega juba kuue aastaselt. Ta on sõitnud erinevate paadiklassidega alates Optimistist ja Zoom8-st lõpetades RS Feva ja 470ga, millest viimasel tuli ka 2015. aastal koos Mari Põldmaaga Eesti meistriks. Alates 2017. aastast on ta atesteeritud purjetamiskohtunik ja kaasa teinud nii Eesti kui ka välismaa võistlustel.

Peavõistlussekretär Piret Ausman on võistlusametniku tööd teinud alates 2016. aastast olles mitmete olümpiaklasside karikasarja ja Eesti Meistrivõistluste peasekretär ning skoorer. Samuti on ta punktiarvestust pidanud mitmendat aastat Muhu Väinas jt avamere rahvusvahelistel võistlustel.

Parapurjetajate projektijuht Külli Haav käivitas ja juhib projekti "Erilised purjetajad", mille käigus on erivajadustega ja väljakutsetes inimestel olnud võimalus purjetada, areneda ning võrdselt võistelda. Ta on korraldanud projekte puuete- ja väljakutsetega inimestele Eestis ja lähiriikides üle kuue aasta ning ise selleks ressursse kogunud nii Läänemere ületamise heategevuse projektiga kui mitmetest fondidest. Külli Haav on 2020. a. Eesti Kultuurkapitali aastapreemia laureaat.

Võistluste peakorraldaja Anna-Liisa Talts on pikaaegne purjetaja ning nii iluuisutamise kui ka purjetamisvõistluste korraldamisega tegelenud ligi 15 aastat. Korraldatud võistluste hulka kuulub ka mitmeid tiitlivõistluseid (Eesti Meistrivõistlused, Euroopa Meistrivõistlused ning Maailma Meistrivõistlused erinevates paadiklassides).

Võistluse ajakava

1.09 Reede

11-19 Treeningsõidud

1930 Avamine, briifing, ühistegevus

2.09 Laupäev

1030 Esimene hoiatussignaal J/70 klassile

1200 Esimene hoiatussignaal Hansa 303 klassile

1900 Regati õhtusöök

3.09 Pühapäev

1130 Esimene hoiatussignaal J/70 klassile

1200 Esimene hoiatussignaal Hansa 303 klassile

1700 Viimane võimalik hoiatussignaal

Esimesel võimalusel autasustamine

Võistlust korraldav asutus AL Purjetab MTÜ on 2023 aastal loodud ettevõtte, mille eesmärk on elavdada purjesporti, korraldada purjetamisvõistlusi ning toetada ja edendada eestlase avamere ja soolopurjetamist maailmas.

Kui soovid osa saada Helgi Cupist, kuid Sul pole purjetamisega varasemast kogemust või puudub naiskond, siis täida ära registreerimisvorm ning Sinuga võetakse ühendust.

Võistlustele registreerimine

Ametlik teadetetahvel

Facebooki leht

Helgi Cup 2023 toimub Tallinna Olümpia Purjespordikeskuses (Pirita TOP), Tallinnas 1.-3. septembril 2023.