Jääpurjetajad kihutavad Poolas medalikursil

Poolas Žnini järvel alanud juunioride ja noorte jääpurjetamise maailmameistrivõistlustel on avapäeva järel suuremad medalipretendendid Eesti, Poola ja Rootsi roolimehed.

Tänu peegelsiledale jääle suutsid regati organiseerijad mõlemas võistlusklassis korraldada viis sõitu. Kuni 24aastaste DN-klassis on liider tartlane Eigo Helimets, talle järgnevad Eddie Klemets Rootsist ja saarlane Kevin Grass. Pärnakas Keith Luur hoiab neljandat positsiooni, viiendal kohal asub poolakas Mikołaj Mickiewicz ja kuues on neidude parim Zuzanna Rybicka. Mullu Võrtsjärvel juunioride maailmameistri tiitli võitnud pärnakas Rasmus Maalinn on viie sõidu järel üheksas.

Kuni 16aastaste Ice Optimisti klassis juhivad regatti Saaremaa merispordi seltsi pärnakast treeneri Viktor Umbi kasvandikud. Liidrikohal on Georg Paomees, talle hingavad kuklasse eelmise aasta meister Daniel Rüütel ja Poola jääpurjetaja Cezary Sternicki. Esikuue hulka mahuvad veel Pärnu poiss Karla Luhar, poolakas Mateusz Gigielewicz ja Venemaa piiga Polina Artiuk.

Tüdrukute arvestuses seilab Pärnu jahtklubi treenerite kasvandik Romi Safin pronksikursil, teda edestavad avapäeva järel venelanna Artiuk ja poolatar Laura Banach.

“Jääolud Žnini järvel on ideaalilähedased,” rääkis Pärnu jahtklubi treener Tõnis Vare. “Avapäeval puhunud väga nõrgad tuuled andsid selge eelise kergematele roolimeestele ja nii mõnigi favoriit pidi finišis leppima keskpärase tulemusega. Kokku seilatakse MMil seitse sõitu, millest iga sportlase halvim arvatakse maha. Seejärel võisteldakse Euroopa meistrimedalitele.”

Kahes klassis kokku purjetab Poolas tiitlivõistlustel 92 sportlast Eestist, Poolast, Lätist, Rootsist, USAst, Saksamaalt, Ungarist, Venemaalt ja Leedust. Pärnu jahtklubi noori roolimehi juhendavad tiitlivõistlustel Tõnis Vare, Uku Kuusk, Rain Luur ja Jaanus Tagu. Saaremaa poistel aitavad kelke sättida pärnakad Viktor Umb ja Mati Hool.

Ice Optimisti klassi noorpurjetajatest rääkides märkis treener Vare, et uus põlvkond on hakanud juba kaela kandma.

“Meie klubi piigad Lisbeth Taggu ja Romi Safin purjetavad esimest korda omaealiste MMil ja elu on näidanud, et tüdrukud suudavad suurte poiste hulgas ennast maksma panna,” rääkis treener Vare. “Võib loota, et juba aasta või kahe pärast on meie piigad võimelised väga kõrgeid kohti jahtima.”

Väärib märkimist, et läbi aegade on poistega konkureerivad pärnulannad teeninud omaealiste tiitlivõistlustel nii kulda, hõbedat kui ka pronksi. Õrnema soo sportlaste võitude jada sai alguse 1999. aastal, kui Marjaliisa Umb pärjati Pärnu lahel esimeseks noorte Euroopa meistriks. Aasta hiljem võitsid Umb ja Merili Randmaa Poolast vana maailma hõbeda ja pronksi.

Järgmistel talvedel hakkasid Ice Optimistidel kihutavad õed Terje ja Karen Lepik, Elise Umb ja Johanna Saareke medaleid koju tooma. 2003. aastal seilas Merili Randmaa Saadjärvel DN-klassi juunioride EMil pronksile ja kaks aasta hiljem teenis ta USAs täiskasvanute maailmameistrivõistlustel kiireima naise tiitli.