Jüri Šaraškin saab täna 80 aastaseks


Eesti purjetamise ühel suurkujul Jüri Šaraškinil täitub 21. septembril märkimist väärivad 80 eluaastat.

Jüri alustas purjetamist oma sünnilinnas Pärnus juba viiekümnendate alguses. Peale keskkooli lõppu tuli Jüri õppima Tallinna Polütehnilisse Instituuti ja sellest ajast on ta ka Kelavi Jahtklubi liige. Jüri oli, on ja jääb alati targaks, agaraks ja võitlevaks meheks.

Ta on purjetanud paljudel jahitüüpidel ja jääpurjekatel ning olnud alati tegijate meeste esiotsas. Palju aastaid purjetas Jüri Finnil. Armastus selle paadi vastu, omandatud kogemused ja tema nõudlikkus on viinud selleni, et Jüri on kogu maailmas tunnustatud selle klassi mõõtja, kes osaleb kõigi Finni võistluste komiteedes üle kogu ilma.

Kui Kalevi jääpurjetajad nägid esimest korda Poolas käies DN jääpurjekat, olid Jüri ja Endel Vooremaa need, kes asusid neid ka kohe kodus ehitama. Ja nii oligi jälle Jüri see, kes esimesena kogu tollases NL-is lükkas Pirita jõe jääl käigu sisse esimesel Eestis ehitatud DN jääpurjekal, mille purjenumbriks oli SR 1.
Kui palju igasuguseid võite ja medaleid Jüri on korjanud veel ja jääl, ei jõua kokku lugeda.

Eraldi peaks aga nimetama seda, et oma teadmisi ei hoia ta ainult endale, vaid on igal hetkel, igas kohas ja igale huvilisele alati valmis neid jagama. Ja ta teeb seda ikka nii isalikult, et ka kõige andetum saab tüki targemaks. Tõenäoliselt oskaks Jüri ka jänesele balalaika mängimise selgeks teha.

Palju häid kogemusi on Jüril ka purjede valmistamisel. Paljud jahid ja jääpurjekad liiguvad tema valmistatud või moderniseeritud purjedega.

Palju õnne, Jüri!

Tekst: Kalevi Jahtklubi