Legendaarse A. Le Coq 65. Muhu Väina regati parimad on selgunud

Nädalavahetusel lõppes Pärnus A. Le Coq 65. Muhu Väina regatt, millest võttis sel aastal osa 107 jahti ja ligi 800 purjetajat Eestist, Lätist ja Soomest.


2022. aasta Muhu Väina regati võitjad oma võistlusklassis on jaht Olympic ja Tactical Sailing Team, Amserv Toyota Sailing Team, jaht Brigitta, jaht Astrid ja Folkboot W-Lind. Parimad Cruiser jahid olid Berta ja Fanatic ning parim puu-Folkboot on Greta.

Eelmise nädala pühapäeval Haapsalust alanud Eesti suurima ja vanima avamereregati laevastik seilas nädala jooksul läbi Muhu Väina Kõigustesse, sealt purjetati Kihnu ning jõuti finishisse Pärnus, kogedes äärmiselt heitlikke ilmaolusid ja prisket purjetuult. Pinget esikolmiku kohtade nimel kõigis võistlusklassides jätkus viimase etapi lõpuni ning võitjad selgusidki alles viimasel regatipäeval Pärnu lühiraja järgselt.«Nädal »purjetajate laulupeol«, nagu me seda sündmust isekeskis kutsume, möödus suures osas tugevas purjetuules ning võistlused olid äärmiselt pinevad ja põnevust jätkus viimase hetkeni. On rõõm näha, et nii suurte kui väikeste aluste võistlusklasside purjetajatel on sära silmis ja »mere kutse« toob neid igal aastal ikka ja jälle Muhu Väina regatile. Veel suurem on rõõm näha regatil uusi purjetajaid ja seeläbi purjetamist, kui maailma ägedaimat spordiala laiemale avalikkusele tutvustada! Tuul on tasuta ja kõigile kättesaadav loodusressurss ning purjetamine pakub ainulaadse vabaduse tunde kogemise võimalust - seda kõike saime pakkuda ka A. Le Coq 65. Muhu Väina regatil, » annab õnnestunud regatinädalale hinnangu regatidirektor Agnes Lill.Heitlikud tuuleolud alates esimesest etapist


Pühapäeva hommikul Haapsalust merele läinud 107 alusega regatilaevastikule anti esimene hoiatussignaal kell 11 ning kõik jahid said stardi napilt enne, kui äike, paduvihm ja rahe Haapsallu kohale jõudsid. Mõnusas purjetuules alanud, suurematele gruppidele ligi 42 miili pikkune Haapsalu – Kõiguste etapp pakkus algselt igati mõnusat, 8-10 sõlme puhuvat purjetuult, sekka ka mõne vihmasabina. Sõidu edenedes aga sattusid erinevate võistlusklasside jahid järjest tuulevaikusesse ning algselt gruppide sees pikaks veninud vahed võrdsustusid taas. Laevastikul tuli mitmeid tunde võidu tuulevaikuses seista.

Nominaalajas enam kui 11 tundi merel veedetud päeva järel oli füüsiliselt esimesena finishis jaht Olympic. Kõige aeglasemad jahid ületasid finišijoone aga alles järgmisel hommikul kella 4 ajal ning saabusid Kõiguste sadamasse koos päikesetõusuga.

Et teine võistluspäev Kõigustes tuli tuule puudusel ära jätta, siis kolmanda võistlussõidu tuuleprognoos oli pigem tormilaadne ning tõotas väga kiiret ja tehniliselt keerulist etappi Kõigusest Kihnu. Suurtel jahtidel tuli läbida enam kui 62 miili pikkune rada. Füüsiliselt esimesena õnnestus finishiliin ületada ORC III grupi jahil Susanna, kelle võistlusraja pikkuseks oli u 42 miili ning raja läbimiseks kulus napilt alla 4 tunni.

Kõiguste Kihnu etapi tormimõõtu tuuleoludest tingituna tuli mitmetel jahtidel ette ka katkestamisi, purunes roolilehti, mitmel jahil tuli leppida ka purjede purunemisega, tuli ette ka muid vigastusi. Väikemate jahtide seas oli ka katkestajaid. Ülejäänud võistlusetappideks jagus tugevat purjetuult ning seetõttu ehk tehniliselt keerukateks osutunud võistlussõitudel tegid hea tulemuse jahid ja meeskonnad, kellel seljataga pikem võistluskogemus ning kellele sobisid tugevamad tuuleolud.


Stabiilselt head etapitulemused tõid Olympicule üldvõidu


ORC I ehk kõige suuremate jahtide võistlusklassis võttis sel aastal Muhu Väina regatil mõõtu 23 jahti ning üldvõidu nimel käis tihe rebimine lausa kaheksa jahi vahel, kes kõik ka rahvusvahelistel tiitlivõistlustel kõrgeid kohti näidanud.


ORC I esimese grupi üldvõit läks läbi regati stabiilselt häid kohti näidanud Jahtklubi Dago jahil Olympic seilanud Tactical Foodpack Sailing Teamile kapten Tiit Vihuliga roolis: «Kõige keerulisem etapp oli meie jaoks esimene etapp Haapsalust Kõigustesse, kus tuul vaikis ära, aga tuleb välja, et tugeva tuulega me purjetada oskame ja suutsime stabiilselt head tööd teha. Kiitus meeskonnale, kes pikalt kokku harjutanud, kõik on olnud ülimalt tublid ja läbi ühise pingutuse see võit sel aastal ka tuli!»


Vihul lisas:« Oleme juba nii kaua koos purjetanud, et meie jaoks ei ole oluline eelkõige tulemus, vaid võimalus ja oskus purjetamist ja kogu protsessi nautida, aga loomulikult oleme rõõmsad, kui ka tulemused on võidu väärilised!»Et võistlus oli äärmiselt tasavägine, oli viimase etapi lõpuni esikolmiku kohtade jaotuses veel kõik võimalik. Regati üldarvestuses seilasid Harles Liivi roolimisel Kalevi Jahtklubi jaht Shadow meeskonna liikmed end kokkuvõttes hõbedale ning kolmanda poodiumikoha võtsid seekord viimases sõidus hea tulemuse teinud samuti Kalevi Jahtklubi jaht Premium meeskonna liikmed, kapten Tanel Tamme juhtimisel. Kogu regati kõige napima kaotuse, ehk võrdsete punktidega, kuid läbi regati Premiumist enam madalaid tulemusi sõitnud ja seetõttu esikolmikust välja jäänud jaht oli mullune tiitlikaitsja Jahtklubi Dago jaht Matilda 4 Juss Ojala roolimisel.


Cruiser divisjoni regativõit ORC I grupis kuulub taas Hando Sutteri meeskonnale jahil Berta Kalevi Jahtklubist. Hõbedale seilas Kalevi Jahtklubi jaht Sylvia, kapten Aare Kööp ning jahil Ilze kapten Edmunds Cakarsi roolimisel seilanud meeskond Lätist sai seekord kaela Curisers divisjoni pronksmedalid.


Mõnus meeskonnavaim aitas Amserv Toyota medalikonkurentsi tagasi


ORC II võistlusklassis võtsid regati üldvõidu Kalevi Jahtklubisse kuuluv Amserv Toyota Sailing Team purjetajad Margus Žuravljovi roolimisel: «Kui alustada regatti kahe kümnenda kohaga, siis lootust heale lõpptulemusele väga ei ole. Muhu-Väina regatt on aga pisut rohkem kui lihtsalt võistlus ja tuju kaotada pole tegelikult ka mingit põhjust.»

Žuravljovi sõnul on see regatinädal enamusel avamerepurjetajatel igal aastal puhkuseks planeeritud ja olenemata tulemusest nauditakse terve nädal jooksul purjetamist ja head seltskonda.«Jah, merel küll võisteldakse, kuid kokkuvõttes on sellel regatil vanade tuttavatega kohtumine ja hea tuju konkurentsist ja tulemustest palju olulisem, » lisas Žuravljovi.


«Mõnus meeskonnavaim aitas meid päris viimasteks etappideks tasapisi konkurentsi tagasi ja Pärnu ringil suutsime lõpetuseks teha väga hea sõidu. Ei mäletagi nii tiheda konkurentsiga võistlust lähiaastatest. Tänud konkurentidele, korraldajatele ja meie toetustiimile ning kõigile kaasaelajatele, » polnud Žuravljovi tänusõnadega kitsi.


Hõbemedalid riputati kaela samuti Kalevi Jahtklubi jaht Cherie meeskonnale Ivar Aruga roolis, kelle tõid poodiumi kõrgele teisele astmele 25 jahi konkurentsis läbi regati kogutud head etapitulemused ja stabiilselt hästi purjetatud võistlus.


Lõpptabelis kolmandale kohale purjetas Kalevi Jahtklubisse kuuluv Jazz Sailing Team Henri Roihu roolimisel. «Meie selle hooaja eesmärk on hea tulemus Euroopa meistrivõistlustel ning Muhu Väina regatt on olnud hea võimalus tipptasemel trenni teha. Pikimal etapil õnnestus meil ka näiteks kuus korda nö külg maha panna, selle üle uhke ei ole ning seda kindlasti ette ei näinud, aga saime juurde kõvasti väärtuslikku purjetamiskogemust!» kommenteerib Roihu selle aasta Muhu Väina regati sooritust peale Pärnu lühiraja etappi.


Cruiser divisjoni regativõit ORC II grupis kuulub Kalevi Jahtklubi jahile Fanatic, kapteniks Ain- Eke Jalasto, hõbedasele positsioonile seilas Pärnu jahtklubi jahi Nora-Lii meeskond kapten Ülar Jänese juhtimisel ning pronksmedalid said regati kokkuvõttes kaela Kalevi Jahtklubi jaht Mia meeskond, kapteniks Jaan Tiidemann.