Maailmameistrile meeldib üle kõige võita

Vastne maailmameister on võidukarikaga kodulinnas tagasi, kuid loorberitele ta puhkama ei jää: nädalavahetusel võistleb ­Õunap ­juba Eesti meistrivõistluste etapil.

FOTO: Lilli TölpLäinud nädalal Soomes Lohja järvel kuni 20aastaste Zoom8-klassi purjetamises õrnema soo maailmameistritiitliga pärjatud Angeliina Maria Isabel Õunapi hooaeg jätkub Eesti meistritiitli jahtimisega.

Sel kevadel Pärnu Vanalinna põhikooli kuuenda klassi lõpetanud 13aastane piiga hakkas purjetamis­tarkusi omandama juba seitsmeselt treener Tõnis Vare käe all.

“Kuna minu isa oli palju aastaid Eesti tippseltskonnas purjetanud, ­läksin tema soovitusel esimese klassi tüdrukuna jahtklubisse, kus hakkasin Optimistil sõitma,” meenutas vastne maailmameister Õunap. “Merel üksi paati juhtides naudin vabadust ise otsustada, mida pean tegema. Iga regatt pakub põnevaid elamusi ja tore on see, et olen saanud palju reisida. Üle kõige meeldib mulle aga võistlusi võita. Enne Soome MMile minekut olin seda meelt, et kui kõik õnnestub, võiksin esimese viie hulka jõuda, aga läks hoopis nii, et tulin maailmameistriks.”

Tiitlivõistlus Lohjas algas Õuna­pile suure pettumusega, kui pidi regati avasõidus leppima tagasihoidliku 34. kohaga. Teisest sõidust sai paljudel võistlustel karastunud purjetaja sõidurütmi kätte, finišeerides kõigepealt teisena ja seejärel esimesena. Ava­päeva õhtuks haaras MMi liidri­koha Karolin Härm Tallinnast, talle järg­nesid soomlanna Sofia Held ja rootslanna Caroline Sköld Orr. Pärnu jahtklubi treenerite kasvandikest ­hoidis Lisbeth Taggu seitsmendat ja Õunap üheksandat kohta.

Järgmistel päevadel muutus võistluse edetabeli tipp iga sõidu järel. Eelviimasel võistluspäeval kerkis tänu üheksanda sõidu võidule liidriks 43 kohapunkti kogunud Õunap, tema järel põhjanaaber Held 46 ja kolmandal kohal hiinlanna Xiaojian Keinänen 53 silmaga.

Viimase võistluspäeva hommikul valitses järvel tuulevaikus ja pärast mõnetunnist ootamist otsustas regati korralduskomitee maailmameistrivõistlused üheksa sõiduga lõpetada.

“Meil polnud selle otsuse vastu midagi,” rääkis tiitlivõistlusel Pärnu piigasid juhendanud treener Elise Umb. “Mõlema tüdruku kohta tuleb öelda, et oli väga tubli tulemus sellistes oludes. Rasked tuule- ja ilmaolud ei lubanud ühtegi suurt viga teha ja kõrge koha andis stabiilsus. Maailmameistritiitel tuli ausalt öeldes väikse üllatusena, aga kui juba esimese ­päeva sõitudes esikolmiku kohad tulid, olin kindel, et peame medali ära tooma. Pinge kestis viimase päeva viimase sõiduni. Oleme kõige kirkama medali üle väga õnnelikud, kuid ei jää pikalt loorberitele puhkama, jätkame tööd, sest ees ootavad uued katsumused.”

Juba sel nädalavahetusel lähevad Õunap ja Taggu Tallinnas RS Feva ­kahepaadil Eesti meistrivõistluste ­kolmandale etapile liidrikohal.

“Neil jagub energiat suvisel hooajal võistelda nii Zoomil, Feval kui Optimistil ja talvel Ice Optimisti klassi jääpurjekal,” kiitis treener Umb tüdrukuid. “Mitmekülgsed treeningud ja eri paatidel purjetamine aitab nii füüsise kui vaimse vormi reipana hoida.”

Kahel viimasel aastal Eesti Optimisti klassis nii oma vanuserühmas kui üldarvestuses meistrikulla võitnud Angeliina Maria Isabeli isa Andres-Kenno Õunap on seda meelt, et last õpetades peab ise palju õppima, uurima statistikat ja laias maailmas lah­tiste silmadega ringi vaatama.

“Pere tugi on noorele sportlasele väga tähtis,” rõhutas isa. “Kõigepealt tuleb talle luua motivatsioon ja see­järel hakata tasapisi õigesse suunda nügima. Mulle tundub, et oleme õigel teel. Angela on kangekaelne, kohusetundlik ja visa tüdruk, tõelise kaptenina meeldib talle ise tähtsaid otsuseid teha.”

Tulemused

2018. aasta Zoom8 klassi MM Soomes
Naiste seas osales 43 sportlast
1. Angeliina Maria Isabel Õunap (EST) 43 punkti
2. Sofia Held (FIN) 46
3. Xiaojian Keinänen (CHN) 53
4. Caroline Sköld Orr (SWE) 70
5. Janette Korkeanmäki (FIN) 75
6. Marina Petrova (RUS) 82
7. Helen Pais (EST) 85
8. Hanna Lehtinen (FIN) 90
9. Karolin Härm (EST) 91
10. Lisbeth Taggu (EST) 94
Andmed: protokoll


Joel Kukk
Pärnu Postimees