Merekarude särav hooaeg: Euroopa ja maailmameistritest maailmaränduriteni
- Pärnakate medalisadu algas veebruaris, kui 18aastane Rasmus Maalinn võitis Leedus DN-klassi jääpurjetamise juunioride maailmameistrivõistlused
- Noorte Ice Optimist-klassis krooniti tüdrukute maailmameistriks 13aastane Lisbeth Taggu.
- Angeliina Maria Isabel Õunap võitis Soomes Lohja järvel kuni 20aastaste Zoom8-klassis õrnema soo maailmameistritiitli.
“Lõppenud hooaega võib julgelt nimetada viimaste aastate edukaimaks,” rääkis Pärnu jahtklubi tegevjuht Raiko Lehtsalu. “Meie noored võitsid Euroopa ja maailmameistritiitleid ja vähemkirkaid medaleid nii talvel kui suvel. Avamerepurjetajate au hoidsid rahvusvahelises konkurentsis taas kõrgel Sugari ja Katariina II meeskond. Kirss tordil on kahtlemata meie vaprad ümber maailma purjetajad.”
Pärnakate medalisadu algas veebruari esimesel nädalal, kui 18aastane Rasmus Maalinn võitis Leedus Rekyva järvel DN-klassi jääpurjetamise juunioride maailmameistrivõistlused ja noorte Ice Optimist-klassis krooniti tüdrukute maailmameistriks 13aastane Lisbeth Taggu. Kolm päeva hiljem Riias Kiši järvel Euroopa meistrivõistlustel pani Maalinn taas oma paremuse veenva ülekaaluga maksma ja Taggu seilas lõunanaabrite jääväljal Vana Maailma piigade seas poolatari Maria Konarzewska järel hõbemedalivääriliselt.
“Kui MMil Leedus puhusid tuuled üsna stabiilselt, tuli Riias hoolega jälgida, millisest suunast järgmine pagi tulla võib,” rääkis päevakangelane Maalinn, kes sai esimese MM-tiitli kaks aastat tagasi Võrtsjärvel.
Täiskasvanute MMil Poolas Maalinn seekord esimeste hulka veel ei jõudnud, tema tulemus oli tugevuselt teises grupis ehk hõbelaevastikus seitsmes koht.
Läinud suve esimese võidu rahvusvahelises konkurentsis tõi Pärnusse Sugari meeskond, kes edestas jaanipäeva eel Napolis Itaalia meistrivõistlustel suure ülekaaluga kõiki konkurente. Võiduka jahi pardal purjetasid Ott Kikkas, Marjaliisa Umb, Karl-Robert Trink, Siim Ots ja itaallased Sandro Montefusco, Paolo Montefusco, Paolo Bucciarelli ja Matteo Polli.
“Sel aastal osalesime kolmandat korda Itaalia meistrivõistlustel, tänavu oli jahte palju ja konkurents tugev,” kõneles Sugari tiimipealik Kikkas. “Võit oli eriti magus, sest möödunud aasta regatil jäime vaid punktiga alla Alessio Querini jahile Mummy One Lab.”
1. juuli keskpäeval startis Pärnu jahtklubi auliige Uku Randmaa Edela-Prantsusmaa linnakese Les Sables-d’Olonne’i sadamast koos 17 konkurendiga soolopurjetajate ümber maailma regatile Golden Globe Race.
“See võistlus korraldati sisuliselt selleks, et teada saada, kas poole sajandi vanuste tehniliste teadmiste varal ja üksinduses on võimalik kordagi maabumata ümber maailma purjetada,” selgitas 55aastane Randmaa, kes aastail 2010–2012 seilas esimese eestlasena üksi ümber maailma. “Reeglite järgi peab kogu laev ja selle tehnoloogia olema võimalikult sarnane algupärasel, 1968. aasta võistlusel kasutatuga. Seega nii nagu söör Johnstonil on ka minul navigeerimiseks ainult sekstant, paberkaart, päike, kuu ja tähed.”
Pärast nelja kuud purjetamist on konkurentsi jäänud veel seitse võistlejat. Läinud nädalal jättis kolmandal kohal purjetav Randmaa selja taha Austraalia, mis tähendab, et 30 000 miili pikkusest võistlusmaast pool on läbitud.
Juuli teisel nädalavahetusel Pärnus lõppenud 61. Muhu väina regatil võitis Sugar 2 esikoha ja Tuule purjetas kolmanda auhinna vääriliselt. ORC klassi võidukas tiimis täitis esimestel etappidel roolimehe rolli Umb ja viimastes sõitudes juhtis jahti Andres Laul.
Soote sättisid Kikkas, Tiit Saulep, Tõnu Eensalu, Alari Akermann, Janek Akermann Veiko Artel, Marko Uulits, Taavi Vaigla ja Kaspar Kõiva. ESTLYS I grupis pronksivääriliselt seilanud kapten Kristjan Mugra võistkonnas purjetasid Tuule pardal Mati Sepp, Jaan Mugra, Ain Sumberg, Joosep Kepler, Tervo Kuusmaa, Veronika Mugra, Indrek Koovit, Martin Merilain ja Margus Valdes. Väärib märkimist, et regati kolmandal etapil Kakumäelt Kärdlasse kuulus Tuule tiimi Eesti kultuuriminister Indrek Saar.
Kuu viimasel nädalal võitis Angeliina Maria Isabel Õunap Soomes Lohja järvel kuni 20aastaste Zoom8-klassis õrnema soo maailmameistritiitli.
“Merel üksi paati juhtides naudin vabadust ise otsustada, mida pean tegema,” rääkis 13aastane Õunap. “Enne Soome MMile minekut olin seda meelt, et kui kõik õnnestub, võiksin viie hulka jõuda, aga läks hoopis nii, et tulin maailmameistriks.”
Taasiseseisvuspäeva hommikul kinnitas Pärnu jahtklubi lipu all seilav kahemastiline purjekas Troll otsad kodusadamas, kust lahkuti kolme aasta, kahe kuu ja 15 päeva eest, et purjetada ümber maailma. Trolli 56aastane kapten Üllar Võsumaa kõneles, et soov pikale reisile minna oli tal abikaasa Elleniga juba 2015. aasta 5. juunil, kui Pärnus purjed heisati.
“Reisi algul otsustasime abikaasaga, et läheme nii kaugele, kuni lusti jätkub,” kõneles 40 584 meremiili läbinud ja 24 riiki külastanud merekaru Üllar. “Erinevalt senistest reisidest ei olnud me tagasipöördumiseks seotud mingi kindla kuupäevaga. Nii kujuneski välja, et kui tuli soov lõpuks koju tagasi jõuda, tähendas see ümber maailma purjetamist. Tuuled lihtsalt puhuvad nii.”
15. septembril krooniti jahil Katariina II purjetav Aivar Tuulbergi meeskond August Luure, Kevin Grass, Jaan Akermann, Henri Lepik, Peter Šaraškin, Karl-Hannes Tagu ja Marco Bodini Küprosel Limassolis ORC-klassi Euroopa meistriks.
Joel KukkPärnu Postimees